Jak dobrać sprzęt skiturowy?

Każdy początkujący skiturowiec zadaje sobie na starcie pytanie: jak wybrać odpowiedni sprzęt skiturowy? Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze skiturem, warto zaproponować skorzystanie z wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Pożyczanie nart czy butów nie jest złym pomysłem, ponieważ mamy możliwość sprawdzenia, czy odnajdziemy się w nowym sporcie. Co więcej, możemy przetestować kilka zestawów, dzięki którym będziemy wiedzieć, na co mamy zwracać uwagę przy zakupie konkretnego sprzętu.

jak dobrac narty skiturowe 1637589575

Jak wybrać narty skiturowe?

Idealne narty skiturowe.... czyli jakie?

 

Pierwszy wybór nart zawsze jest trudny, ze względu na sporą ilość modeli oferowanych przez producentów. Zabierając się za szukanie odpowiedniego sprzętu skitouringowego, bardzo istotna jest kwestia naszego stylu jazdy i wyboru trasy, warunków jakie najczęściej będą panowały w górach.

 

Jeśli będziemy jeździć po głębokim śniegu, warto zdecydować się na narty długie cięższe i szerokie, które będą znacznie mniej zakopywać się w białym puchu. Z kolei, gdy nasze trasy będą charakteryzować się długimi podejściami, wtedy lepiej sprawdzą się modele węższe lżejsze i krótsze.

 

Generalnie trudno jest podać sztywne wytyczne dot. tego, jakie parametry będą stanowiły o idealnym sprzęcie, albowiem zależnie od tego, czy zdecydujemy się na skirunning, skitouring czy freeridetouring.

 

Podobnie jak w wielu dyscyplinach najlepiej zbudować 2/ 3 zestawy co znacznie przekłada się koszty związane z posiadaniem sprzętu. Pasjonaci różnych aktywności spójrzcie co macie w szafach, garażach, piwniczkach, na strychach :) W tym poradniku postaramy się przybliżyć charakterystykę każdej z gałęzi narciarstwa skitourowego, a może pokusimy się w oparciu o nasze doświadczenie o znalezienie kompromisu w wyborze tego jedynego zestawu.

 

Narty skiturowe Atomic - sprawdź w sklepie Pilskido!

Waga i sztywność nart skiturowych

Waga nart w zjazdach skiturowych ma niebagatelne znaczenie. Dla osób początkujących ciężar powinien oscylować w granicy 1-1,4 kg. Wybór lżejszych modeli polecany jest głównie osobom bardziej doświadczonym oraz zawodowcom.

 

Zwróćmy uwagę również na sztywność nart. Elastyczne deski sprawdzą się u osób mniej doświadczonych, zapewniając większy komfort na nierównym terenie i niwelując wiele technicznych błędów. Twarde narty są bardziej odpowiednie dla narciarzy z dobrymi umiejętnościami. Lepiej sprawdzą się w wymagających warunkach śniegowych i terenowych.

 

Poszukując dobrych nart, wybierajmy rozwiązania topowych i sprawdzonych producentów. Pamiętajmy, że kupujemy sprzęt nie tylko na długie lata, ale także taki, na którym jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jaką szerokość powinny mieć narty skiturowe?

Jednym z najważniejszych parametrów przy doborze nart skiturowych jest ich szerokość pod butem. Szersze narty o dużej powierzchni świetnie sprawdzają się podczas zjazdu na świeżym śniegu. Jazda na szerokich deskach staje się wygodna i komfortowa. Sytuacja zmienia się, gdy zaczynamy zjeżdżać po często uczęszczanych szlakach. Śnieg jest zbity, a szerszymi nartami nieco gorzej się manewruje, gdyż ich krawędzie nie są dostatecznie dociskane do ziemi.

 

Podsumowując, poniżej przedstawiamy odpowiednie szerokości nart w zależności od rodzaju podłoża.

  • 100 mm i więcej – doskonale sprawdzają się na świeżym śniegu, trasach mniej uczęszczanych przez turystów,
  • 90 mm – 100 mm – odpowiednia szerokość dla wszystkich, którzy szukają wszechstronnych rozwiązań,
  • 80 mm – przeznaczone na trasy wcześniej przygotowane.

Jaką długość powinny mieć narty skiturowe?

Przy wyborze nart powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na planowaną aktywność. Bardzo ważna jest długość nart – tę dobieramy w zależności od naszego wzrostu. Najlepiej, aby narty sięgały nam do wysokości między oczami a ustami. Wtedy uzyskamy pewność komfortowego użytkowania sprzętu w czasie zjazdów w wymagającym terenie. Odpowiednia długość nart ułatwia poruszanie się w głębokim śniegu i poprawia skrętność.

 

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku narciarzy freeride’owych. Narty powinny być nieco dłuższe niż nasz wzrost, aby zapewnić lepszą stabilność podczas zjazdu. Pamiętajmy jednak, że takie modele są cięższe i będzie nam się trudniej robiło podejścia.

prawidlowa dlugosc nart do wzrostu i szerokosc do warunkow 1637589576

Nabieranie doświadczenia w poszukiwaniu sprzętu idealnego

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących skiturowców jest źle dobrana do aktywności narta. Notorycznie stawiamy na długie i szerokie deski, które świetnie sprawdzają się przy zjazdach, jednak podczas podchodzenia ciągniemy ze sobą dodatkowe gramy i tym samym szybciej się męczymy.

 

Kolejnym błędem jest nieodpowiedni wybór wiązań do nart. Często dochodzi do sytuacji, że do lekkiej narty dobieramy szynowe wiązanie i ciężkie obuwie. Może to negatywnie wpłynąć nie tylko na komfort naszej jazdy, ale także ryzykujemy wyrwanie wiązań z nart. Znacznie łatwiej będzie nampodczas uprawiania skituringu wybrać nieco cięższy model, ale z lżejszymi wiązaniami.

Jakie foki skiturowe wybrać?

Foki do nart skiturowych są podstawą, aby móc poruszać się w górę stoku. Przyklejamy ją do spodu narty, dzięki czemu uzyskujemy przyczepność i możemy bez problemu przemieszczać się do góry. Wyróżniamy 3 rodzaje fok skiturowych w zależności od materiałów, z których są wykonane.

  1. Moher – foki moherowe charakteryzują się odpowiednią miękkością, są lekkie i zachowują idealny poślizg. Ze względu na niską trwałość i wysoką cenę, bardziej polecane są doświadczonym narciarzom.
  2. Nylon – foki nylonowe są trwalsze i najlepiej sprawdzają się przy podejściach, zapewniając doskonałą przyczepność.
  3. Mieszanki syntetyczno-moherowe – dzięki takiemu połączeniu (70% nylon, 30% moher), ten rodzaj fok zapewnia bardzo dobre przyleganie do podłoża. Co więcej, mają lepszy poślizg niż foki nylonowe i są wytrzymalsze od modeli moherowych.

Na rynku mamy dostęp do fokklejowych oraz bezklejowych (inaczej adhezyjnych). Każdy ze sposobów naklejania fok ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Jednak w obu przypadkach ważna jest konserwacja i dbanie o ten produkt.

 

Poza tym, wyróżniamy dwie drogi zakupu fok skiturowych:

  • pierwszym rozwiązaniem jest kupno fok do konkretnego modelu narty. Dzięki temu mamy pewność 100% gwarancji pokrycia się materiału ze spodem narty,
  • druga możliwość to zakup fok skiturowych na metry. W tym wypadku musimy zadbać o docięcie do kształtu narty oraz ich montaż.

Dobra foka ściśle przylega do spodu narty i nie powinna poruszać się podczas użytkowania. Dla początkujących skiturowców najlepszym rozwiązaniem wydają się foki nylonowe lub mieszane ze względu na ich cenę oraz wytrzymałość. Co do wyboru sposobu klejenia, zdania są dosyć mocno podzielone, jednak częściej spotkamy się z opiniami, że warto zainwestować w modele klejowe.

rodzaje i sposob montazu fok do nart skiturowych 1637589576

Jak dobrać buty skiturowe?

Wybór odpowiednich butów nie należy do łatwych zadań. Przede wszystkim but musi być idealnie dopasowany do naszej nogi. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest zmierzenie obu stóp przed udaniem się do sklepu. Rozmiar buta musi równać się rozmiarowi stopy (z dokładnością do 5 mm), nie powinniśmy dobierać większego obuwia.

 

Botki, czyli wewnętrzna część obuwia skiturowego, pod wpływem ciepła mocno dopasowują się do kształtu stopy. Wybór większego buta oznacza luz w każdym kierunku. Takie rozwiązanie może wpłynąć na dyskomfort podczas jazdy, a co za tym idzie, powodować np. liczne obtarcia w okolicy kostki.

 

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze obuwia skiturowego? Z pewnością na jego wagę oraz kąt nachylenia. Standardowy ciężar butów dla początkujących waha się między 1-1,8 kg.Kąty nachylenia są regulowane – najczęściej w zakresie ok. 30-50o. Dzięki większej mniejszemu kątowi buty dostosowane są do dłuższych wycieczek, a nasze stopy nie będą tak szybko się męczyły.

 

Obuwie skiturowe warto przed zakupem sprawdzić w sklepie stacjonarnym i przejść w nim kilka kroków. Oczywiście, nie będziemy jeszcze do końca pewni, czy dany model jest dla nas w 100% odpowiedni, jednak znacznie przybliży nas do ostatecznego wyboru. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto poradzić się specjalisty, który odpowie na każde nasze pytanie.

Buty skiturowe Atomic - sprawdź w sklepie Pilskaido!

wygodne i dopasowane do stopy buty skiturowe 1637589576

Jakie są odpowiednie wiązania do nart?

Na ten moment najpopularniejsze są wiązania pinowe. Wykorzystują one wystające bolce, które wchodzą w inserty, czyli specjalne otwory w butach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie podnosimy całego wiązania z butem i oszczędzamy energię podczas marszu. Znacznie rzadziej spotykane są wiązania szynowe ze względu na swój ciężar. Zastosowana w nich specjalna szyna pozwala na szybkie odpięcie narty w czasie podejścia. Jeszcze 20-30 lat temu były najpopularniejszym rodzajem wiązań na rynku. Obecnie – raczej nie nadają się do zastosowania w skiturze. Tego typu sprzęt znajdziemy tylko na rynku wtórnym i będzie to sprzęt z długą historią. W ostatnich latach pojawiły się także wiązania hybrydowe. Łączą one pionowy przód wraz ze zjazdowym tyłem.

 

Podczas jazdy skiturowej ważna jest lekkość sprzętu, dlatego w pierwszej kolejności polecane są wiązania pionowe. Wybierając odpowiedni model warto zwrócić uwagę z jakich materiałów jest on wykonany. Firmy coraz częściej sięgają po specjalne materiały jak aluminium czy lekkie i wytrzymałe włókno węglowe. Jednak wraz ze spadkiem wagi wiązań pinowych wzrasta również cena produktu.

 

Pamiętaj, aby wybrane przez ciebie wiązania były dostosowane nie tylko do reszty sprzętu, ale również stylu jazdy czy pokonywanych tras narciarskich.

Wiązania skiturowe Atomic - sprawdź w sklepie Pilskido!

Jak dobrać odpowiedni kask?

Niezależnie od tego, czy stawiasz pierwsze kroki w skiturze, czy jesteś doświadczonym freeridowcem – kask jest obowiązkowym elementem bezpieczeństwa podczas każdego zjazdu.

 

Kaski mają za zadanie nie tylko chronić głowę przy upadkach, ale również przed spadającymi kamieniami czy fragmentami lodu. Dobry kask cechuje zarówno lekkość, jak i wytrzymałość, dlatego przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na normy, jakie powinien spełniać:

  • NormaEN 12942 oraz UIAA 106 – kaski przystosowane są do górskich wypraw, zapewniają ochronę przed spadającymi kamieniami i zapewniają odpowiednią wentylację,
  • Norma EN 1077 – kaski są poddawane testom uwzględniające upadki przy dużych prędkościach. Przystosowane głównie do narciarstwa zjazdowego.

Kaski skiturowe - sprawdź w sklepie Pilskaido!

odpowiednie wyposazenie i prawidlowo dobrany kask 1637589575

Jak ubrać się na zjazdy skiturowe?

Wybierając się w skitury, powinniśmy w głównej mierze polegać na odzieży sportowej, bądź takiej, która jest przystosowana do turystyki górskiej lub narciarskiej. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wybór odpowiedniej kurtki czy spodni narciarskich, ale także na bieliznę. W czasie wyprawy lepiej skupić się na wytyczaniu linii w dziewiczym puchu, niż na powstających obtarciach i innym dyskomforcie wynikającym ze źle dobranego ubrania.

  • Bielizna termoaktywna – dzięki odpowiedniej bieliźnie nasza skóra oddycha, a materiał skutecznie odprowadza wilgoć, dzięki czemu nie dochodzi do żadnych okaleczeń,
  • Skarpety – wysokie, ciepłe skarpety najlepiej sprawdzają się przed obtarciami i chronią przed śniegiem,
  • Polar/bluza – najlepiej z softshellu. Ta bardzo praktyczna i wiatroodporna tkanina doskonale zachowuje ciepło i sprawdza się podczas uprawiania sportu, szczególnie zimą,
  • Rękawice – odpowiednie rękawiczki chronią dłonie podczas zjazdu, nie przegrzewają rąk oraz chronią od przemoczenia,
  • Spodnie – najlepiej nieprzemakalne i wiatrochłonne. Nie powinny ograniczać ruchów podczas zjazdów,
  • Kurtka – tylko wyłącznie taka, która chroni od wiatru, deszczu czy śniegu. Sama grubość nie jest najważniejsza, jednak warto zwrócić uwagę na warstwę wewnętrzną, która będzie służyła do zapewnienia nam ciepła podczas trasy.
dobor odziezy i pozostalego sprzetu na skitury 1637589574

Oprócz odpowiednio dobranej odzieży, przy dłuższych trasach warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, ułatwiające nasze przejazdy wędrówki:

  • Plecak – równie istotny jak wszystkie części garderoby. Specjalnie zaprojektowane modele wyposażone są w miejsce na kijki, dodatkowe kieszenie na foki itd.,
  • Gogle – niezwykle istotne podczas zjazdów w piękne słoneczne dni. Nie tyle poprawiają widoczność, co chronią nasze oczy przed promieniami słonecznymi, okulary,
  • Kijki – najlepiej z mechanizmem teleskopowym, pozwalającym dostosowanie ich do naszego wzrostu,
  • Apteczka – bardzo przydatna w górach, powinna być wyposażona w specjalną folię NRC, plastry, gazy jałowe czy jednorazowe rękawiczki,
  • BHP - absolutnie konieczne elementy wyposażenia to naładowany telefon i mapa. Jeśli mamy możliwość weźmy dwa telefony (oba w pełni naładowane) oraz powerbank. Koniecznie zapakujemy wodę, gorącą herbatę w termosie i posiłek. Przed wyjściem dokładnie sprawdźmy pogodę i aktualne komunikaty GOPRu dot. warunków panujących w górach. Poinformujmy najbliższych, gdzie będziemy, wskazując jaką zaplanowaliśmy trasę oraz godziny wyjścia i zejścia,
  • Zestaw lawinowy – na który składa się detektor, sonda i łopata.