Okolice Pilska są idealnym miejscem nie tylko dla turystów, ale także dla skiturowców. Panorama ze szczytu prezentuje się okazale, ponieważ mamy widok m.in. na Babią Górę, Tatry i Fatrę. Wiele hoteli i pensjonatów w rejonie Pilska świadczy usługi noclegowe oraz infrastrukturę w postaci wyciągów narciarskich. To wszystko przemawia za tym, że ten obszar Beskidu Żywieckiego jest wybierany zarówno przez doświadczonych skiturowców, jak i początkujących narciarzy.
Korbielów należy do jednej z najatrakcyjniejszych miejscowości Beskidu Żywieckiego, posiadający pokaźną bazę noclegową. Na jego terenie znajduje się sieć wyciągów i tras narciarskich, które cieszą się dużą popularnością. Tym samym, na miłośników narciarstwa skiturowego czekają wspaniałe trasy i szczyty do zdobycia z Pilskiem (1557 m) na czele.
Skąd najlepiej rozpocząć trasę? Najlepiej w Korbielowie Kamiennej obok stacji gdzie znajduje się wyciąg krzesełkowy na Buczynkę. Pnąc się w górę, mijamy kolejno Solisko i Halę Buczynkę, następnie docieramy do Hali Miziowej. Poza tym, na halę możemy dostać się również szlakami z Sopotni Wielkiej oraz z przełęczy Glinne. Trzeba przyznać, że trasy są bardzo popularne, na których spotkamy wielu zapalonych skiturowców. Wycieczka na Halę Miziową może być celem samym w sobie, jednak polecamy udać się z niej na Pilsko od strony polskiej bądź słowackiej.
Najbardziej atrakcyjny wydaje się żółty szlak ze względu na niesamowite widoki zapierające dech w piersiach. Polski szczyt Pilska (Góra Pięciu Kopców) liczy sobie 1542 m n. p. m. W dalszej kolejności możemy skierować się ku szczytowi po stronie słowackiej (ok. 400 metrów dalej), który jest wyższy o 15 metrów. Po drodze mijamy biało zaśnieżoną kosówkę i docieramy do krzyża i ołtarza polowego, znajdujących się na słowackim szczycie.
Cała trasa liczy sobie ok. 9 kilometrów i zapewnia doskonałe widoki. Mimo stromego podejścia, na narciarzy czeka nagroda w postaci kilkudziesięciominutowego freeridowego zjazdu przez las. Jeśli jesteś skiturowcem i szukasz najlepszych tras, nie możesz ominąć Korbielowa, Hali Miziowej i Pilska!
Trasa ta obfituje w piękne widoki na Beskid Śląski, Żywiecki i Mały. Wyruszając z Sopotni Wielkiej w stronę Rysianki (1322 m n. p. m.), przez większą część drogi będzie nam towarzyszył potok Sopotnia. Szlak jest bardzo przyjazny, a ścieżki są często udeptane ze względu na obecność skiturowców. Ostatnia prosta przy wejściu na halę jest dosyć stroma i biegnie pod górkę, jednak rozpościerające się wspaniałe widoki rekompensują nam całe zmęczenie.
Kolejnym etapem jest przejazd na Trzy Kopce (1216 m). Droga nie jest wymagająca, dlatego przeprawa wzdłuż granicy polsko-słowackiej z reguły przebiega sprawnie. Droga na Palenicę (1338 m) prowadzi łagodnie do góry. Przy słonecznym dniu pokonanie tej trasy zajmie nam kilkanaście minut. Szczyt Palenicy charakteryzuje się wypłaszczeniem z niewielką polanką, na której możemy sobie zrobić chwilę przerwy przed dalszą trasą.
Udając się na Pilsko (1557 m), przejedziemy przez rozległą polanę reglową zwaną Halą Cudzichową. Co jeszcze przy okazji możemy zwiedzić? Na pewno Halę Miziową, jeśli skierujemy swe narty na północ lub możemy skorzystać ze stoku narciarskiego u podnóża Pilska. Będąc na szczycie, w oddali przy dobrej pogodzie zaobserwujemy m.in. Tatry, Worek Raczański oraz jeziora: Żywieckie oraz Orawskie w Namiestowie.
Nie pozostaje nam nic innego, jak zjechać na przygraniczną Przełęcz Glinne, skąd możemy udać się do Korbielowa. Trasa ta jest jedną z najpiękniejszych w tym obszarze Beskidu Żywieckiego. Z jednej strony mamy widok na Babią Górę, a z drugiej wjeżdżamy w gęsty las, gdzie możemy dowolnie szusować między drzewami.
Na Pilsko możemy dostać się od słowackiej strony z wioski Sihelne. W pobliżu mamy do dyspozycji trzy wyciągi narciarskie oraz trasy na narty biegowe. Tamtejszy klimat zapewnia długi sezon narciarski ze względu na rewelacyjne warunki śniegowe. Trasa na Pilsko rozpoczyna się od szutrowej drogi wiodącej przez las. Należy on do rezerwatu przyrody, gdyż znajdują się w nim chronione górnoreglowe bory świerkowe i zarośla kosodrzewiny. Wejście na Pilsko (1557 m n. p. m.) trwa ok. 3 godziny.
Wracając do wioski, można odjechać od głównego szlaku i podążać wśród iglaków. Trasa polecana jest jednak bardziej doświadczonym skiturowcom i freeridowcom, ze względu na rozległość obszaru i brak charakterystycznych punktów. Dlatego warto mieć przy sobie nawigację GPS, aby nie stracić orientacji w terenie. Całą trasę polecamy wszystkim, którzy cenią sobie w górach ciszę i spokój. Szlak jest mało zatłoczony i przez długie kilometry możemy nikogo nie spotkać. Wejście od strony słowackiej kusi także przepięknymi widokami na Tatry, być może cudowniejszymi niż te widoczne od strony polskiej.
Na sam koniec zostawiliśmy przysłowiową wisienkę dla doskonale zorientowanych w rejonie Pilska skiturowców. Jednym z wariantów zjazdu z Pilska jest trasa potocznie zwana „dziewiątką”. Prowadzi ona z kopuły szczytowej Pilska słowacką stroną nieopodal granicy państwa, z dala od oficjalnych tras narciarskich. Można nią dojechać do Hali Szczawiny przecinając las lub bezpośrednio do Przełęczy Glinne, gdzie przebiega granica drogowa Polski i Słowacji. Trasa jest o tyle niebezpieczna, że delikatnie zbaczając, łatwo się zgubić i wylądować w niezamieszkałych rejonach Słowacji.
Uwielbiasz przyrodę, jazdę w głębokim puchu i jesteś gotowy na odkrywanie nowych tras? Skorzystaj z opcji wypraw skiturowych z Pilskaido! Nasz zespół tworzą pasjonaci gór, goprowcy, uczestnicy licznych kursów z zakresu technik doskonalenia jazdy. Ludzie, którzy od lat odkrywają dziewicze szlaki gór od Beskidów przez Alpy po Kaukaz ucząc się szacunku do gór. A Pilsko znają lepiej niż własną kieszeń.
Dołącz do nas!