Detektory lawinowe podczas wyjść skiturowych

Góry, mimo swojego piękna, bywają nieprzewidywalne. Odpowiednie przygotowanie i wyposażenie w lawinowe ABC to podstawa wyprawy skiturowej, zwłaszcza jeśli planujemy wyjście w rejony o dużym zagrożeniu lawinowym. Podpowiadamy, jak korzystać z detektora lawinowego, a także jakimi parametrami powinien odznaczać się ten sprzęt.

zagrozenie lawinowe w gorach 1644392890

Zagrożenie lawinowe podczas wypraw skiturowych w Beskidach

Planując zimowe wyjścia skiturowe, powinniśmy zawsze mieć z tyłu głowy ryzyko wystąpienia nieprzewidzialnych sytuacji. Do takich z pewnością należy lawina śnieżna. Oczywiście ryzyko jej zejścia determinowane jest wieloma czynnikami. A to oznacza, że konkretne stoki górskie możemy uznać za względnie bezpieczne lub wręcz przeciwnie, objęte wysokim ryzykiem zejścia lawiny. Kluczowym aspektem, który warunkuje jej  powstanie, jest rzeźba terenu i nachylenie stoku. Strome żleby, rynny, depresje, kotły i gładkie zbocza to tereny, na których najczęściej dochodzi do lawin, oczywiście pod warunkiem wystąpienia określonych warunków atmosferycznych. Jednym z nich jest jednorazowy opad śniegu (powyżej 20 cm), który powoduje powstanie grubej warstwy świeżego puchu... czyli takiej pokrywy śnieżnej, w której skiturowcy i wytrawni freeridowcy czują się najlepiej.

 

Jeśli szukamy „bezpiecznych” gór do uprawiania skiturów, to z pewnością warto wybrać się w Beskidy (sprawdź polecane trasy skiturowe w Beskidach). Poza Babią Górą lawiny schodzą tu niezwykle rzadko. W rejonie Pilska, skiturowej mekkce, względnie nieduże ryzyko lawinowe występuje tylko w określonym rejonie góry. Niemniej jednak zawsze musimy mieć na uwadze nieprzewidywalność gór. Wybierając się na skitury, zwłaszcza w okresie intensywnych opadów śniegu i tworzenia się grubej warstwy świeżego puchu. Żywioł atakuje znienacka, a pędzące z zawrotną prędkością ogromne zwały śniegu, w ciągu ułamka sekundy porywają ze sobą wszystko, co staje im na drodze.

 

Nasza natychmiastowa reakcja i właściwe postępowanie mogą zwiększyć szansę na uratowanie komuś życia. Szacuje się, że największe szanse mają ci, którzy zostaną odnalezieni w ciągu pierwszych 15 minut od zejścia lawiny. Niestety po tym czasie szanse gwałtownie maleją. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się w detektor – małe urządzenie, dzięki któremu można odnaleźć przysypaną osobę. Poniżej wyjaśniamy, jak korzystać z detektora lawinowego oraz czym się kierować przy jego wyborze.

 

skiturowy zjazd w grubym puchu 1644392889

Lawinowe ABC - co ze sobą zabrać na górską wędrówkę?

Każdy, kto chociaż raz doświadczył gór zimą, zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wędrówki skiturowej lub jazdy na nartach. Wybierając się w rejony dużego ryzyka zejścia lawiny, konieczne jest zaopatrzenie się w profesjonalny sprzęt skiturowy, do którego zalicza się także tzw. lawinowe ABC. To kilka narzędzi, dzięki którym można zwiększyć szanse na odnalezienie osób porwanych przez śnieżną lawinę. Decydując się na zakup, wybierajmy pełen zestaw, aby skrócić czas poszukiwań o kilka lub kilkanaście kluczowych minut. W skład lawinowego ABC wchodzą:

  • detektor – najważniejsze urządzenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie zlokalizować osobę porwaną przez lawinę,
  • sonda – głównie wykorzystywana podczas ostatniego etapu poszukiwań. Dzięki sondzie możemy dokładnie określić położenie osoby uwięzionej pod śniegiem,
  • łopata – dużą popularnością cieszą się łopaty teleskopowe i te wyposażone w czekan. Na rynku znajdziemy także modele z możliwością zmiany pozycji trzonka, co ułatwia odgarnianie śniegu i szybkie dotarcie do osoby poszkodowanej.

Akcesoria skiturowe Atomic - sprawdź w sklepie Pilskaido!

Jak korzystać z detektora lawinowego?

Zabierając detektor lawinowy w góry, odpowiednio wcześnie trzeba zapoznać się z zasadami jego działania. Urządzenie pracuje w dwóch trybach:

  1. nadawania – detektor co 1 sekundę wysyła elektromagnetyczny impuls na częstotliwości 457 kHz (niezależnie od tego, jakiej marki jest urządzenie oraz w jakim miejscu na świecie jesteś w górach),
  2. odbioru – sprzęt namierza sygnały z innych detektorów znajdujących się w pobliżu.

Większość modeli wyposażono w możliwość automatycznego przełączania między trybami. To bardzo istotna rzecz – detektor służy do przyspieszenia akcji ratunkowej, niezależnie od tego, czy bierzemy udział w poszukiwaniach, czy sami jesteśmy uwięzieni pod zwałami śniegu. W obu przypadkach jego obecność może uratować czyjeś życie.

Zanim wyruszymy w góry, powinniśmy wykonać kilka czynności, dzięki którym urządzenie nie zawiedzie nas na szlaku:

  • sprawdzić poziom naładowania baterii,
  • przeprowadzić test, który upewni nas, że detektor poprawnie wysyła i odbiera sygnał,
  • ustawić na tryb nadawania,
  • umieścić detektor w specjalnym pokrowcu i przypiąć go do tułowia.

Jeśli uczestniczymy w akcji ratowniczej – przełączamy detektor na tryb odbioru. Lawinisko może być bardzo obszerne, dlatego najważniejszy jest wybór miejsca, od którego będziemy zaczynać poszukiwania. Z reguły to punkt, w którym ostatni raz widzieliśmy osobę porwaną przez śnieg. Jeśli nie uchwyciliśmy zdarzenia, poszukiwania powinniśmy rozpocząć w miejscu, gdzie swój początek miała lawina. Poruszamy się zakosami, aż do momentu złapania sygnału z zasypanego detektora. Po jego wykryciu kierujemy się wskazówkami widocznymi na wyświetlaczu naszego urządzenia. Będąc blisko celu, zbliżamy detektor do śniegu i przesuwamy metodą klamrową lub krzyżową, aby uzyskać jak najniższą wartość. Następnie przystępujemy do zbadania terenu przy pomocy sondy lawinowej.

Detektor lawinowy - jaki wybrać?

Czym się kierować przy wyborze detektora? Na co zwrócić uwagę? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym znajdziesz odpowiednie urządzenie:

  • łatwa obsługa – detektor musi być jak najprostszy w obsłudze. Podczas akcji ratunkowej nie ma czasu na zastanawianie się, do czego służy dany przycisk oraz jak uruchomić konkretną funkcję,
  • liczba anten – im większa liczba anten, tym większa precyzja działania naszego detektora. Obecnie producenci oferują urządzenia z trzema antenami,
  • system – dobry detektor posiada niezawodny system, za pomocą którego do wysyłania sygnałów jest wybierana antena, która znajduje się w najlepszym położeniu,
  • czujnik ruchu – większość detektorów ma funkcję automatycznego przełączania z trybu poszukiwania na tryb wysyłania. To szczególnie przydatna opcja w momencie, gdy sami zostaniemy przysypani podczas akcji ratowniczej,
  • czytelny wyświetlacz – sprawdzi się w każdych warunkach. Niezależnie od tego, czy będziesz musiał go użyć w ostrym oślepiającym blasku słońca, czy w zapadających ciemnościach,
  • ergonomia – podczas poszukiwań nietrudno jest zgubić urządzenie. Niektóre modele wyposażone są w specjalny pasek na nadgarstek lub posiadają wstawki z przyczepnej gumy, dzięki czemu pewniej leżą w dłoni,
  • energooszczędność – warto postawić na detektor o mniejszym zużyciu energii. Dzięki temu mamy pewność, że sprzęt nie zawiedzie nas w kluczowych momentach.
zejscie lawiny 1644392890

Detektor lawinowy i lawinowe ABC – do wypożyczenia

Potrzebujesz dobrej jakości sprzętu do wykorzystania podczas szkolenia doskonalenia jazdy lub kursu instruktorskiego? Nie kupuj! Wypożycz detektor lub cały zestaw lawinowy. W Pilskaido oferujemy w pełni sprawny i przetestowany sprzęt niezbędny do wypraw skiturowych. Sprawdź cennik wypożyczenia zestawu lawinowego i odwiedź nas w Korbielowie!